+90(216) 352 13 68-70 info@teknoa.com.tr

Telekom Uygulamalarında Zaman ve Faz SenkronizasyonuMeinberg LANTIME NTP sunucuları, modern 4G / LTE ağlarının senkronizasyon gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmıştır. Bir LANTIME zaman sunucusu, Master Referans Zaman Saati (PRTC) görevi görebilir ve eşsiz esnekliği nedeniyle farklı senaryolarda konuşlandırılabilir. IMS platformunun modülerliği (Akıllı Modüler Sistem), LANTIME'nin bir mobil ana taşıyıcı ağının tüm alanları için yapılandırılmasına çekirdek, metro veya erişim seviyelerinde olanak tanır.

Yüklü modüllere ve seçilen senkronizasyon kaynaklarına bağlı olarak, rafa monte veya raya monte LANTIME zaman sunucusu farklı roller oynayabilir. Meinberg'in IRSA (Akıllı Referans Anahtarlama Algoritması) teknolojisini kullanan birden fazla giriş kaynağını destekleyerek, LANTIME, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, PTP, NTP, SyncE, 1PPS veya E1 / T1'i olası senkronizasyon girişleri olarak kabul eder. Edge Grandmaster Clock. IRSA, potansiyel GNSS kesintilerini köprülemek veya istenirse GNSS sinyallerinin kullanılabilirliğini tamamen önlemek için kullanışlıdır. Oldukça kararlı bir osilatör, artık hiçbir senkronizasyon kaynağı mevcut olmasa bile birkaç saat veya günlük (hedef uygulamaya bağlı olarak) bir tutma süresi sağlar. Harici bir PRC kullanmak, ağdaki belirli bir noktada tutma yeteneklerini gereken seviyeye genişletmeye izin verir.

PTP uygulaması hem ITU-T profillerini, frekans için ITU-T G.8265.1'i ve frekans ve faz için ITU-T G.8275.1'i destekler. Bu, 2G / 3G / 4G baz istasyonlarının yanı sıra LTE gelişmiş ağları da dahil olmak üzere, senkronizasyon gerektiren tüm ağ öğelerine paket ağları üzerinden doğru frekans ve faz senkronizasyonu sağlamaya izin verir. Bir LANTIME sistemi, binlerce müşteri için bir Telekom Büyük Ustası olarak hareket edebilir.

NTP tabanlı senkronizasyon için, bir LANTIME IMS sisteminin her bir PTP modülü ağ arabirimi, her bağlantı noktasında saniyede 400.000'e kadar NTP isteğine hizmet veren, 8 ns zaman damgası doğruluğu ile taşıyıcı sınıfı bir NTP sunucusu olarak çalışmak üzere yapılandırılabilir.

IMS platformunun modüler yaklaşımı, IO modülleri ve güç kaynakları için sahada değiştirme ve çalışırken değiştirme özelliklerine izin verir. Bu konsept, yeni teknolojiler veya arayüzler gerektiğinde modüllerin eklenmesine veya değiştirilmesine izin vererek gelecekte esneklik ve genişletilebilirlik sağlar ve bu ürünü piyasadaki en ölçeklenebilir ve esnek senkronizasyon çözümlerinden biri haline getirir.

Frekans Senkronizasyonu için PTP Telekom Profili
Kaynak: Meinberg Blog - Doug Arnold tarafından Frekans Senkronizasyonu için PTP Telekom Profili

Frekans Senkronizasyonu için Hassas Zaman Protokolü Telekom Profili, PTP için herhangi bir desteği olmayan paket anahtarlamalı bir ağ üzerinden kesin frekansı aktarmak için Uluslararası Telekomünikasyon Birliği veya ITU tarafından oluşturulmuştur.

Frekans Senkronizasyonu için IEEE 1588 PTP Telekom Profili telekomünikasyon için geliştirilmiştir, ancak diğer sistemlerde de kullanılmıştır, örneğin geleneksel olarak tüm alt istasyonları izleme ve kontrole bağlamak için telekom ağ teknolojisinden yararlanan elektrik şebekeleri gibi.

Soru: zaman aktarımı için kullanılabildiğinde neden yalnızca frekans aktarımını gösterir? Cevap: profili belirleyen ITU komitesinin, anahtarların ve yönlendiricilerin PTP desteği olmadığı durumlarda, zamanı 1 us düzeyinde bir doğrulukla aktarabilme yeteneğinin sınırlı olduğunu fark etmesidir. Tipik olarak, 1us düzeninde zaman aktarımı doğruluğu, bu cihazlar PTP desteği olmadığında, yani sınır saatleri veya şeffaf saatler olmadıklarında yaklaşık beş meşgul yönlendirici / yönetilen anahtar aracılığıyla elde edilebilir. Bazı tipik telekom uygulamaları aşağıda gösterilmektedir. Bazı tipik telekom uygulamaları, News and Tutorials - The PTP Telecom Profile for Frequency Synchronization adlı Minberg blog' unda açıklanmıştır.

Profilin ayrıntıları, ITU'dan ücretsiz olarak makul bir fiyata alınabilen G.8265.1 belgesinde açıklanmaktadır. Profil, yalnızca PTP tek noktaya yayın modunu ve uçtan uca gecikme ölçümünü kullanır. Tüm mesajlar UDP / IP paketleri olarak gönderilir. İzin verilen tek aygıt türleri, ya her zaman bağımlı ya da her zaman yönetici olan sıradan saatlerdir. Çoğu telekom uygulaması için, slave'lerden birinin ağı senkronize etmeye çalışmasına izin vermektense, bir arıza durumu almayı tercih ederler. Mesaj oranlarının izin verilen değerleri Meinberg Blog Haberlerimizde ve Eğitimlerimizde gösterilmektedir.

Telekom Uygulamaları için Meinberg Sistemleri

NTP server and PTP Grandmaster with 8 ns time stamp accuracy, serving up to 400,000 NTP requests per second.

NTP sunucusu ve 8 ns zaman damgası doğruluğuna sahip PTP Grandmaster, saniyede 400.000'e kadar NTP isteğine hizmet vermektedir.

Daha fazla ayrıntı: https://www.meinbergglobal.com/english/products/modular-primary-reference-clock.htm
 

The M1000 provides ITU-T G.8265.1 for frequency and ITU-T G.8275.1 for frequency and phase

M1000, frekans için ITU-T G.8265.1 ve frekans ve faz için ITU-T G.8275.1 sağlar.

Daha fazla ayrıntı: https://www.meinbergglobal.com/english/products/ims-lantime-m1000-telecom.htmDaha fazla: https://www.meinbergglobal.com/english/industries/telecom-time-phase-sync.htm
...